We wtorek 10 czerwca 2014 r. w ZST w Ostrowie Wlkp. w ramach projektu „Duże Dzieci, Małym Dzieciom” odbyły się zajęcia chemiczne dla uczniów klasy III c z wychowawcą panią Arletą Doktór ze Szkoły Podstawowej Nr 11. W trakcie tej szalonej lekcji pan Paweł Jakubowski – nauczyciel ZST, a także twórca Szkoły Eksperymentu Alchemik pokazał dzieciom wiele ciekawych doświadczeń m.in. burza w próbówce, chemiczna zapałka, lokomotywa chemiczna, pasta dla słonia czy zielony duszek.
Trzecioklasiści mieli też możliwość obserwowania reakcji dających barwne osady jak również dowiedzieli się o zasadach bezpieczeństwa, które trzeba przestrzegać chcąc „bawić się z chemią”. Zawsze tam, gdzie coś się dzieje jest zainteresowanie i zadowolenie dzieciaków. I tym razem wychodziły z naszej szkoły radosne i zachęcone do eksperymentowania – mówi Paweł Jakubowski.
W czwartek 12 czerwca 2014 r. w ZST odbyły się warsztaty techniczne dla uczniów klasy III SP Nr 11 z wychowawcą p. Arletą Doktór. Uczniowie naszej szkoły klasy III mechatronicznej w składzie Maciej Śmigiel, Michał Hyla, Robert Wodnik oraz Michał Rossa przygotowali dla swoich młodszych kolegów pod bacznym okiem nauczyciela – pana Andrzeja Majera zajęcia związane z nowinkami technicznymi.
Maciej Śmigiel zwycięzca konkursu Elektronik pokazał swój Oktokopter i jego wykorzystanie np. do fotografii lotniczych czy filmowania imprez masowych. Najciekawszą częścią zajęć stał się symulator lotów modeli. Każde dziecko mogło sprawdzić się w niełatwej sztuce pilotowania wybranego przez siebie modelu samolotu. Robert Wodnik wielokrotny laureat Elektronika, twórca frezarki CNC sterowanej numerycznie zaproponował dzieciom rysowanie, grawerowanie i wycinanie w różnych miękkich materiałach tj. gąbka, plastik, pianka czy PCB. Było to bardzo ciekawe. Młodzi uczniowie projektowali i grawerowali np. swoje imiona. I ostatni uczeń, zdobywca 2 miejsca w konkursie Elektronik, twórca drukarki 3D do wykonywania obiektów trójwymiarowych w plastiku pokazał działanie swojego wynalazku. Dzieci projektowały a „maszyna” na zasadzie nakładania na siebie cienkich warstw roztopionego plastiku produkowała daną rzecz.
Zaproszeni goście uczestniczyli również w zajęciach, które przygotował pan Andrzej Majer. Bawiły się podstawowymi kolorami w elektronice. Poznały efekt strogoskopowy oraz jego wykorzystanie w życiu codziennym. Zawsze bardzo cieszymy się na zaproszenie do ZST bo wiemy, że będą to ciekawe i pomysłowe zajęcia – mówi wychowawczyni trzecioklasistów pani Arleta Doktór.
Dominika Sadowska