Podczas tegorocznych ferii uczniowie Zespołu Szkół Technicznych uczestniczyli w zajęciach na temat komunikacji radiowej. Głównym celem tych trzydniowych warsztatów było zapoznanie z podstawami radiokomunikacji, odbiornikiem SDR oraz możliwościami prowadzenia nasłuchów i dekodowania sygnałów radiowych, głównie satelitarnych.
W pierwszym dniu zajęć przedstawiono kilka prezentacji pokazujących możliwości odbierania różnych sygnałów radiowych. Uczniowie dowiedzieli się czym jest radio SDR oraz wysłuchali krótkiego wykładu na temat sztucznych satelitów Ziemi.
Drugi dzień był poświęcony instalacji i konfiguracji oprogramowania SDR. Po zainstalowaniu prowizorycznych anten, przyszła pora na prowadzenie nasłuchów na pasmach, począwszy od stacji broadcastingowych, a na niezidentyfikowanych i tajemniczych sygnałach skończywszy. Po podłączeniu odbiorników do "prawdziwej" anteny okazało się, że ilość odbieranych sygnałów znacznie wzrosła... Wykład w tym dniu dotyczył fal radiowych.
Kolejny, trzeci dzień rozpoczął się prezentacją na temat anten. W części praktycznej przeprowadzono nasłuchy i dekodowanie sygnałów radiowych APRS, ACARS, ADS-B, telemetrii oraz transmisji APT z satelitów meteorologicznych NOAA. Bardzo duże zainteresowanie wzbudziła możliwość odbioru obrazów SSTV.
Ponieważ w najbliższych dniach spodziewamy się aktywności SSTV z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, omówiono zasady odbioru sygnałów z satelitów, również program "Orbitron". Jednak największą atrakcją tego dnia była prezentacja amatorskiej łączności satelitarnej - przeprowadziliśmy kilka QSO via SO-50.
Uczestnicy spotkań mieli okazję zapoznać się z działalnością Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców, Wielkopolskiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej oraz ARISS w Polsce i na świecie.
Na praktyczne wykorzystanie nabytych umiejętności nie trzeba było długo czekać. W dniach 22-24 lutego można było odbierać drogą radiową obrazy SSTV nadawane z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jeden z nadawanych obrazków został przygotowany przez wolontariuszy z ARISS Polska. Swoja treścią nawiązywał do obchodzonego właśnie w tych dniach Jubileuszu 85 lecia Polskiego Związku Krótkofalowców. Radioamatorzy z całego świata, którzy odebrali właśnie ten obrazek, otrzymają pamiątkowe dyplomy.
Sławomir Szymanowski