- Szczegóły
-
Utworzono: czwartek, 03, grudzień 2015 19:24
Zespół Szkół Technicznych ma najdłuższą w Ostrowie tradycję współpracy z ośrodkami zagranicznymi w zakresie staży zawodowych młodzieży. Także w ostatnich latach uczniowie „ZAP-u” uczestniczyli w – dających ciekawe perspektywy zawodowe szkoleniach poza granicami Polski.
Staże realizowane były w ramach projektu „Europejskie mobilności zawodowe uczniów szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Ostrowskiego”, współfinansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny, Erasmus+. Wszystkie staże były bardzo atrakcyjne pod kątem naukowym, językowym i kulturowym. Stanowiły również okazję do posmakowania kuchni różnych regionów Europy, poznania lokalnych obyczajów i panujących w tym rejonie zasad. Walorem tych staży była też możliwość pokazania Zespołu Szkół Technicznych od najlepszej strony – poprzez uczniów tej szkoły, którzy w różnych częściach Europy utrwalali jej dobre imię.
W ramach programów Erasmus + i Fundusze Europejskie Wiedza Edukacja Rozwój dwunastu uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim w zawodzie technik energetyki odnawialnej odbyło od 17.09 – 28.09. 2018 r. staż zagraniczny w Berufsbildungs- und Technologiezentrum Rohr-Kloster w południowej Turyngii w Niemczech.
Wyróżnieni uczniowie klas III EO i IV EO zdobyli dodatkowe kwalifikacje zawodowe podczas zajęć teoretycznych i praktycznych. Dwutygodniowe szkolenie obejmowało następujące treści:
montaż, przegląd techniczny oraz uruchamianie palników gazowych i olejowych;
ćwiczenia w uruchamianiu i pomiarach klimatyzatorów i urządzeń chłodniczych;
konstrukcje budowlane i modernizacja pod kątem efektywności energetycznej;
bilans energetyczny budynków i instalacji grzewczych;
ocena stanu budowy i analiza nieprawidłowości;
domy pasywne, domy energooszczędne i solarne;
sterowanie i regulacja systemów energetycznych;
budowa i sposób działania energii ogniw paliwowych.
Podczas pobytu w centrum szkoleniowym młodzież miała okazję uczestniczyć w wycieczce przedmiotowej do pobliskiej elektrociepłowni Stadtwerke Meiningen. Wyprawa dotyczyła użytkowania i zastosowania odnawialnych źródeł energii. Przyszli monterzy i konserwatorzy urządzeń fotowoltaicznych zostali zapoznani z funkcjonowaniem i eksploatacją baterii słonecznych i elektrociepłownią blokową oraz zwiedzili biogazownię.
Czas wolny podczas stażu był bardzo dobrze zorganizowany. Uczniowie zawitali do stolicy Turyngii – Erfurtu. Urokliwe i malownicze kamienice, Most Kramarzy, Cytadela i Katedra na długo pozostaną w pamięci uczniów. Starówka bawarskiego miasta Würzburg i promenada nad Menem zachwyciły nas wspaniałą barokową architekturą. Otaczające miasto winnice tworzą południowoeuropejską atmosferę. Młodzież zwiedziła także muzeum pojazdów w pięknie położonym w dolinie, mieście Suhl, co było nie lada gratką dla fanów SIMSONA. Dużą atrakcją było sięgnięcie do korzeni Turyngii i uczestnictwo w zawodach strzeleckich z karabinu pneumatycznego i łuku. Po zaciętej rywalizacji sędzia zawodów wyłonił zwycięzców, a następnie wszyscy mieli okazję skosztować regionalny przysmak – Bratwurst.
Po intensywnym stażu trud uczniów został doceniony i wszyscy zostali wyróżnieni certyfikatami, potwierdzającymi nowe kwalifikacje zawodowe.
Dziękujemy za wspólnie spędzony i wsparcie językowe naszym opiekunkom: Pani Annie Mrowińskiej i Dominice Sadowskiej.
Agata Czeczuro & Milena Gąbka