W ramach projektu ”Europejskie staże zawodowe uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim” między 2 a 13 listopada 2015 r. dziesięciu uczniów 4EO wraz z opiekunką, panią Justyną Ibron, wyjechało na dwutygodniowe szkolenie zawodowe do Niemiec.
Dzięki ciągle jeszcze niedostępnym w Polsce urządzeniom i sprzętowi uczniowie mieli niezwykłą okazję poszerzyć swoją wiedzę o to wszystko, co już za moment i u nas stanie się rzeczywistością. Chłopcy z niemałym zapałem zgłębiali umiejętności praktyczne z zakresu ocieplania budynków, instalacji fotowoltaicznych, elektrotechniki, kotłów gazowych, a także pomp ciepła i innych. Z Niemiec wrócili oczarowani – doskonale wyposażone warsztaty posłużyły do pogłębiania wiedzy z zakresu techniki grzewczej oraz działania domów pasywnych energetycznie i renowacji budynków pod względem energetycznym. W Polsce wciąż jeszcze mało jest przykładów takich działań, dlatego – jak podkreślali uczniowie – bardzo cenna była dla nich możliwość praktycznego zastosowania wiedzy do różnorodnych działań technicznych przy specjalistycznych urządzeniach
Energetycy zamieszkali w internacie należącym do ośrodka szkoleniowego w Rohr Kloster. Instytucja ta zajmuje się szkoleniem osób dorosłych w wielu zawodach. Centrum szkoleniowe jest bardzo bogato wyposażony przez duże firmy, takie jak np. Junkers czy Fröling. Chłopcy twierdzą wręcz, że owo wyposażenie reprezentuje najwyższy poziom techniczny. Ogromną wiedzą z zakresu energii odnawialnych cieszą się także pracownicy dydaktyczni, więc praca w tym właśnie ośrodku była dla 4EO ogromną frajdą. Tym bardziej, iż prowadzący bardzo szybko stwierdzili, że uczniowie ZST mają bardzo szeroką wiedzę, którą zdobyli w szkole. Zadowoleni z tego faktu wykładowcy wielokrotnie podkreślali, że chłopcy szybko przyswajają wiedzę, a do tego są bardzo zmotywowani do nauki.
Poza kształceniem zawodowym chłopcy - równie radośnie - rozwijali się kulturalnie. Erfurt z jego przepiękną katedrą, starym miastem i ratuszem, ale przede wszystkim jedynym w tej części Europy zabudowanym Mostem Kramarzy, Suhl – z jego muzeami pojazdów czy broni, albo skocznia w Oberhofie – to wszystko mieli okazję zwiedzić technicy z ZST. Tak więc staż zagraniczny nie tylko pogłębił wiedzę techniczną uczestników, ale również motywację do nauki języka niemieckiego i pozwolił uczniom na poznanie kultury i obszaru południowej Turyngii.
Magdalena Wojtasz