Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomina, że uczniowie mogą korzystać z różnorodnych form wsparcia, m.in. ze świadczeń pomocy materialnej o charakterze socjalnym.
Stypendium otrzymać można na podstawie:
– spełniania kryterium niskich dochodów na osobę w gospodarstwie domowym
– występowania trudnej sytuacji rodzinnej, którą przykładowo warunkują następujące okoliczności:
a) bezrobocie – dotyczące tych osób, na których ciąży wobec ucznia ustawowy obowiązek alimentacyjny (a więc głównie rodziców, względnie innych opiekunów prawnych),
b) niepełnosprawność – dotycząca ucznia lub któregokolwiek z członków jego najbliższej rodziny, jego rodzeństwa lub rodziców,
c) ciężka lub długotrwała choroba,
d) wielodzietność,
e) brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych,
f) alkoholizm lub narkomania – dotyczące kogokolwiek w najbliższej rodzinie,
g) niepełna rodzina – tzn. uczeń jest wychowywany przez jedno z rodziców, z uwagi na okoliczności takie jak np. śmierć, orzeczenie rozwodu lub separacji,
h) wystąpienie zdarzenia losowego – które powoduje względnie trwałe skutki, np. powódź lub innego rodzaju klęska żywiołowa uderzająca w podstawy bytu rodziny ucznia.
Od 1 listopada 2015 r. wysokość stypendium wypłacanego uczniowi wynosi od 94,40 zł do 236 zł miesięczne. Może być ono wypłacone od jednego do dziesięciu miesięcy w danym roku szkolnym. Dochód uprawniający do ubiegania się o stypendium szkolne wynosił 514 zł/netto na osobę w rodzinie. Wysokość kwoty wyliczana jest na podstawie ustawy o pomocy społecznej.
Terminy składania wniosków o przyznanie stypendium:
- w przypadku uczniów – do dnia 15 września danego roku szkolnego,
- w przypadku słuchaczy kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych – do dnia 15 października danego roku szkolnego.
W uzasadnionych przypadkach, wniosek o przyznanie stypendium szkolnego może być złożony po upływie terminu, o którym mowa powyżej.
Wnioski składać mogą rodzice lub pełnoletni uczniowie. Wniosek należy złożyć w urzędzie gminy właściwym dla miejsca zamieszkania, w części samorządów wnioski składa się w ośrodkach pomocy społecznej.
Szczegółowe informacje dla uczniów zamieszkujących na terenie Ostrowa Wielkopolskiego znajdują się na stronie http://www.umostrow.pl/edukacja/stypendia-socjalne
Agnieszka Koralewska