- Szczegóły
-
Utworzono: czwartek, 03, listopad 2016 07:24
22 października - jak rokrocznie - gościliśmy w naszej szkole członków Polskiego Związku Krótkofalowców i ich przyjaciół, jednoczących się wokół idei łączności ze stacją kosmiczną ISS. Owo przedsięwzięcie organizowane było tu po raz czwarty, a nosiło nazwę Szóstej Ogólnopolskiej Konferencji Uczestników i Sympatyków Programu ARISS w Polsce. Zauważyć też warto, że konferencja rozumiana była jako część obchodów World Space Week 2016 oraz była jego oficjalnym wydarzeniem.
Z radością odnotowujemy wzrost znaczenia naszej konferencji i zwiększenie zainteresowania "kosmicznymi" wydarzeniami i planami. Rangę tego sympozjum podnoszą patroni wydarzenia:
Wielkopolski Kurator Oświaty - pani Elżbieta Leszczyńska oraz Starosta Ostrowski - pan Paweł Rajski, a także honorowy przewodniczący konferencji - pan Gaston Bertels, były Przewodniczący ARISS Europa.
Wydaje nam się, że dostrzegamy dwie podstawowe przyczyny zwiększonego zainteresowania prezentowanymi podczas konferencji treściami. Pierwsza jest oczywista - przynajmniej w szkole technicznej - imponujące technologie, NASA, doniosłe odkrycia i wielka Nauka - mogą oczarować każdego, kto kocha Technikę. Druga - raczej przypuszczalna... i wiąże się z odwiecznymi marzeniami i tęsknotami ludzkości... tymi samymi, z których wyrosły astrologia, astronomia, astrofizyka i... poezja.
Obie przywiodły na spotkanie ponad stu uczestników ze Starostą Ostrowskim na czele, ale także panów: prezesa PZK, pana Waldemara Sznajdera i prezesa Stowarzyszenia Radioamatorów i Krótkofalowców "Delta" - pana Arkadiusza Kotowskiego.
Cóż się tu nie działo? Zaprezentowano dwie wystawy - jak zawsze "earhtKAMowską" (czyli zdjęcia Ziemi widzianej z przestrzeni kosmicznej) i cykl zdjęć "Observing With NASA". Rozmawiano o organizacji ARISS, o samej stacji kosmicznej i o historii programu ARISS, o łącznościach bezpośrednich i za pomocą telemostu, wreszcie i o radiu amatorskim. Dr Tomasz Suchodolski, pracownik naukowy Centrum Badań Kosmicznych, przedstawił prezentację na temat "Technika laserowa w kosmosie", a dr Armand Budzianowski - mówił o najnowszych odkryciach i prowadzonych aktualnie badaniach kosmosu. Natomiast Kamil Sażyński i Artur Łukasik z Politechniki Warszawskiej, członkowie zespołu, który buduje satelitę studenckiego PW-Sat2 opowiedzieli o swoim projekcie, tak samo zresztą, jak Maciej Wrzesiak (uczeń Gimnazjum w Łasku), który przedstawił informacje na temat mini satelity CanSat i konkursu organizowanego przez ESERO i ESA (Europejską Agencję Kosmiczną) oraz Kamil Maląg, ZAPianin, który zaprezentował minisatelitę, zbudowanego przez ZaSTęp ZAPowców. Potem jeszcze Błażej Busza, także ZAPuczeń, wskazał na możliwości wykorzystania tunera DVB-T USB.
Nie jesteśmy zresztą w stanie opisać wszystkiego, bo nie wszędzie można było być...
A przecież równie ważne były rozmowy kuluarowe... przy pysznych ciasteczkach... w znamienitym towarzystwie :D
Nie da się ukryć, że za nami prawdziwe święto - o prawdziwie kosmicznych rozmiarach i niesione falami... wielokrotnie odbitymi od jonosfery... o zasięgu... ogólnoświatowym... A do nas wróci za rok!