22 marca uczniowie klasy 4eo1 uczestniczyli w drugiej już Ostrowskiej Lekcji Geografii, mającej na celu zachęcenie młodzieży do rozszerzania wiedzy z zakresu tej dyscypliny. Na te zajęcia udali się do III Liceum Ogólnokształcącego.
Tegoroczną prelegentką była pani prof. UAM dr hab. Małgorzata Mazurek. Tematem przewodnim lekcji – dla ponad stu uczniów szkół ponadgimnazjalnych – było pustynnienie Północnej Sahary (strefa Sahelu i północne krańce Sahary są obszarami szczególnie narażonymi na pustynnienie).
Uczestnicy z zaciekawieniem wsłuchiwali się w omawiany problem – degradacji gleby na suchych, półpustynnych i półsuchych obszarach. Krótko mówiąc – gdzie do tej pory można było np. uprawiać rośliny czy wypasać zwierzęta – obecnie wdziera się pustynia. Pani profesor odpowiedziała na pytanie, dlaczego dochodzi do pustynnienia. Otóż – ważną przyczyną są czynniki klimatyczne (wysokie temperatury, długotrwały brak opadów). Jednak niebagatelne znaczenie mają też czynniki antropogeniczne, czyli działalność człowieka. A ten odpowiedzialny jest w dużym stopniu nie tylko za zmiany klimatyczne, pogarszające sytuację regionów borykających się z suszą. Oprócz tego nadmiernie eksploatuje dostępne na tych terenach zasoby naturalne: wycina lasy, zbyt intensywnie wypasa bydło, prowadzi niezrównoważoną działalność rolniczą, np. czerpiąc bez umiaru z lokalnych zasobów wody.
ZAP-owiczu czy wiesz, że potencjalnie zagrożonych pustynnieniem jest ponad 100 krajów? Niedostatek wody dotyczy głównie Afryki, Australii i wschodniej Azji, gdzie susza bywa tragiczna w skutkach. Ale miejsc, gdzie cierpi się z powodu niedoboru wody, jest więcej. ONZ szacuje, że ryzyko zamienienia się w pustynię dotyczy 30-60% terytorium Hiszpanii i 12% terenu Europy.
Małgorzata Sroka