- Szczegóły
-
Utworzono: sobota, 15, kwiecień 2017 22:57
W niedzielę, 2 kwietnia, w warszawskim Koperniku zakończył się Festiwal Młodych Badaczy "Odkrycia", podczas którego uczniowie prezentowali swoje odkrycia i projekty naukowe. Wyłoniono na nim także zwycięzców polskiej edycji Konkursu Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców EUCYS. Latem pojadą reprezentować Polskę w europejskim finale do Tallinna.
Konkurs prowadzony jest przez Komisję Europejską od 1989 roku. Mogą w nim brać udział uczniowie w wieku od 14 do 21 lat. W finałach odbywających się corocznie, późnym latem, rywalizuje około stu nastoletnich naukowców z kilkudziesięciu krajów. Udział w konkursie to zwykle wspaniały początek kariery akademickiej.
Polska po raz pierwszy wzięła udział w tym konkursie w 1995 roku. Dotychczas międzynarodowe jury nagrodziło 37 projektów z naszego kraju, łącznie 46 uczniów.
W konkursie wziął udział również Jakub Jędrzejewski, uczeń klasy 2M1, autor pracy „Półprzewodnikowa cewka Tesli o podwójnym rezonansie”. Jego praca została doceniona przez jury konkursu i nagrodzona II miejscem.
Z kolei 7 kwietnia odbył się Regionalny Festiwal Naukowy E(X)PLORY we Wrocławiu, podczas którego nasi uczniowie przedstawili swoje projekty badawcze i naukowe. Szkołę reprezentowali uczniowie, których projekty przeszły pierwszy etap weryfikacji i zostały zakwalifikowane do etapu regionalnego.
Grzegorz Gorzaniak i Bogumił Skoczylas zaprezentowali projekt badawczy pod tytułem „Optymalizacja procesów produkcyjnych za pomocą problemu komiwojażera”. W swojej pracy pokazali, jak można zoptymalizować o kilka procent proces obróbki detalu na wykrawarkach, rozwiązując problem z matematyki dyskretnej. W tym celu napisali odpowiedni program, który testowali w firmie ZAP–Kooperacja.
Z kolei Jakub Jędrzejewski i Michał Zwierz zaprezentowali projekt naukowy „Microwave Resonant Cavity Thruster (MRCT), silnik mikrofalowy”. Uczniowie zbudowali innowacyjny silnik podobny do silnika EmDrive Rogera Shawyera. Silnik jest zasilany mikrofalami i może być wykorzystany do korygowania toru ruch satelity w kosmosie. Nasz zespół jest pierwszym w Europie Środkowej, który zbudował ten silnik. Dalsze badania nad silnikiem będą prowadzone na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Politechnice Poznańskiej.
Zaprezentowane projekty zostały bardzo wysoko ocenione, a Kuba i Michał otrzymali akredytację do Finału Konkursu Naukowego E(x)plory, który odbędzie się w październiku w Gdyni. Opiekunem naukowym projektów był pan Paweł Sobczak. Serdecznie gratulujemy chłopakom i trzymamy kciuki na finale konkursu.