21 kwietnia br. w Olivia Business Centre w Gdańsku, odbył się finał ogólnopolskiego konkursu Energia Młodych, organizowanego po raz szósty przez Grupę Energa. Drugie miejsce w rywalizacji z przedstawicielami szkół z Włocławka, Malborka, Inowrocławia oraz Poznania zajął zespół ZST w składzie Patryk Zimniak, Michał Zwierz i Bartłomiej Sobczak pod opieką pana Andrzeja Majera.
Tym razem organizator zaprosił uczniów do zmierzenia się z tematem „E-mobilność w mojej gminie. Wizja roku 2030”. Do konkursu przystąpiło 29 zespołów reprezentujących szkoły o profilu elektrycznym i energetycznym. Podczas finału drużyny prezentowały pomysły, które wcześniej opisały w referatach, a następnie odpowiadały na pytania zadawane przez ekspertów i swoich konkurentów.
W skład komisji konkursowej weszli profesorowie z Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Gdańskiego i Politechniki Opolskiej, a obradom przewodniczył dr inż. Marcin Lemański, dyrektor Pionu Inwestycji Rozwojowych w Energa Wytwarzanie SA. Aspekty związane z poprawnością językową prac i wystąpień oceniała dr hab. Katarzyna Kłosińska z Uniwersytetu Warszawskiego.
Rejonowe Punkty Przeładunkowe oraz Miejskie Centra Przesiadkowe to podstawa wizji E-mobilności 2030 roku, zaproponowanej przez uczniów ZST. Postawienie na transport szynowy oraz na energetykę jądrową zostało uznane przez ekspertów za odważne i nietuzinkowe potraktowanie problemu, ale największe zainteresowanie wzbudziły innowacyjne sposoby ładownia elektrycznych samochodów, sposoby pozyskiwania lokalnie czystej energii oraz pomysłowe rozwiązania konstrukcji elektrycznych skuterów, deskorolek, a nawet wózków inwalidzkich.
Atrakcją dla uczestników tegorocznej edycji konkursu była wycieczka edukacyjna na farmę wiatrową Bystra oraz do elektrowni wodnej w Straszynie, produkujących energię elektryczną ze źródeł odnawialnych.
Nasi znakomici uczestnicy nie odmówili sobie również spaceru piękną gdańską plażą.
Andrzej Majer