- Szczegóły
-
Utworzono: niedziela, 15, październik 2017 22:38
Światowy Tydzień Przestrzeni Kosmicznej, paradoksalnie lepiej nam znany jako World Space Week przypada między dwiema arcyważnymi dla badań Kosmosu datami: 4 a 10 października. Daty te mają charakter historyczny i odnoszą się do wystrzelenia w Kosmos 4.10.1957 r. przez ZSRR pierwszego sztucznego satelity, a także do dnia ratyfikowania przez 5 mocarstw Traktatu o przestrzeni kosmicznej (Układu o Zasadach Działalności Państw w Dziedzinie Badania i Wykorzystywania Przestrzeni Kosmicznej ) - 10 października 1967 r.
W naszej szkole obchody tego tygodnia zwyczajowo przypadają kilka dni później. Świętujemy go, goszcząc ARISS czyli Amateur Radio on the International Space Station.
ARISS to międzynarodowa grupa zajmująca się umieszczaniem sprzętu radioamatorskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz organizowaniem szkolnych telekonferencji dla uczniów szkół z wykorzystaniem tego sprzętu.W tym roku zaangażowani w program ARISS krótkofalowcy przybyli 14 dnia uroczego jesiennego miesiąca, by zrealizować niezwykle napięty program. Tak więc 7. Ogólnopolska Konferencja Uczestników i Sympatyków Programu ARISS w Polsce już po raz czwarty miała miejsce w naszej szkole, z czego jesteśmy niezwykle dumni. Przy tej okazji musimy zaznaczyć, że konferencja odbyła się pod honorowym patronatem Starosty Ostrowskiego i Wielkopolskiego Kuratora Oświaty.
W tegorocznej konferencji uczestniczyło ok. 90 uczniów, nauczycieli i krótkofalowców oraz innych osób zainteresowanych tematyką ARISS i Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. ZAProszeni prelegenci przedZSTawili 15 prezentacji oraz prelekcji. Wśród wykładowców obecni byli pracownicy naukowi z Narodowego Centrum Badań Jądrowych oraz Centrum Badań Kosmicznych, a także mentor ARISS Europa.
Atrakcją tegorocznej konferencji było wysłanie krótkofalarskiego balonu stratosferycznego. Jego podróż była śledzona przez radioamatorów, za sprawą wysyłanej przez niego drogą radiową telemetrii. Balon osiągnął imponującą wysokość ponad 36 km. Zresztą podczas jednego z wykładów można było się dowiedzieć, jak taką misję stratosferyczną zorganizować u siebie w szkole w celu przeprowadzenia eksperymentów uczniowskich w wyższych warstwach atmosfery.
Wysłanie balonu w przestrzeń nie było jedyną superatrakcją tegorocznej konferencji. Jak się okazało, informacja o konferencji ARISS w Polsce dotarła nawet na stację kosmiczną. Włoski astronauta Paolo Nespoli połączył się ze stacją naziemną i przekazał pozdrowienia i kilka słów dla uczestników spotkania w Ostrowie Wielkopolskim. Połączenie odbyło się z wykorzystaniem amatorskiego sprzętu do przekazu telewizji cyfrowej (HamTV).
Kosmiczne technologie, kosmiczne nastroje, wyjątkowy zaszczyt.. to nic... to ARISS... Do zobaczenia za rok!
Magdalena Wojtasz, Sławomir Szymanowski