Piętnaścioro Kulturalnych ZAPowiczów udało się 7 listopada do Poznania, aby bliżej poznać historię najnowszą Wielkopolski, a przy okazji także i egzotyczną twórczość Fridy Kahlo.
Muzeum Powstania Poznańskiego Czerwiec 1956 przedstawia historię pierwszego masowego wystąpienia robotniczego w historii PRL-u. Nie przez przypadek mieści się w przyziemiu Zamku Cesarskiego - w tym budynku w 1956 roku miała siedzibę Miejska Rada Narodowa. I to właśnie przed nim, między innymi, rozgrywały się wydarzenia czerwcowe. Dzięki interesującej ekspozycji i opowieściom przewodnika, ZAPowicze poznali przyczyny, przebieg i skutki powstania. Mieli zatem możliwość zapoznać się z historią nie tak dawną. A do tego jest to kolejne poznane przez nas muzeum, w którym można wszystkiego dotknąć, spróbować zza biurka spoglądać na innych i poprzekładać papiery, a także usiąść w celi i posłuchać opowieści uczestników tych wydarzeń.
Nie musieli uczestnicy wycieczki daleko chodzić, by odwiedzić wystawę „Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst” - bo i ona miała miejsce w budynku Centrum Kultury Zamek. Znalazły się tam prace z kolekcji Jacquesa i Natashy Gelmanów, a także dzieła z kolekcji prywatnych i muzeów w Meksyku, Niemczech i Polsce. Wystawa jest pierwszą w Polsce ekspozycją prac Kahlo i Rivery, wzbogaconą o mało znany polski wątek w życiu artystów (dotyczący uczniów obojga, a także poprzedniej wystawy - z 1955 roku). Odległa i geograficznie, i czasowo stylistyka obrazów stanowiła wyzwanie, któremu ZAPowicze sprostali z zaangażowaniem i uwagą.
Katarzyna Strzelkowska