- Szczegóły
-
Utworzono: czwartek, 15, marzec 2018 22:24
Chociaż w tym roku już po raz 11 gościmy studentów z AIESEC, jednak nadal wielu ZAPowiczów nie wie, co to jest AIESEC, ani - kto przyjeżdża do ZST każdego roku i dlaczego. Otóż - AIESEC jest to międzynarodowa platforma dla młodych ludzi, którzy chcą odkrywać i rozwijać swój potencjał, wpływając przy tym pozytywnie na społeczeństwo. Głównym celem projektu jest budowanie wrażliwości kulturowej, propagowanie tolerancji dla innych narodowości oraz nauka języków obcych.
W przeciągu ostatnich 10 lat naszej współpracy z AIESEC uczniowie Zespołu Szkół Technicznych uczestniczyli w warsztatach językowych prowadzonych przez studentów z Nigerii, Chin, Kolumbii, Rosji, Kamerunu, Brazylii, Japonii, Australii, Indonezji, Gwatemali, Maroka, Indii, Wietnamu, Korei, Kanady i Gruzji. W tym roku do ZST przyjechał student z Azerbejdżanu, Nijat Alizade. Wiele osób kojarzy Azerbejdżan z "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego, znają go też jako republikę byłego ZSRR.
W tym tygodniu nasze mgliste wyobrażenie o Azerbejdżanie i jego stolicy, Baku, zostało wzbogacone o informacje z pierwszej ręki. Wiemy znacznie więcej o geograficznym położeniu tego kraju, jego zawiłej historii i polityce, o jego architekturze i zabytkach, o wydarzeniach kulturalnych, muzyce, sztuce, sportach i religii.
Dzisiejsze Baku to miasto, które doskonale łączy tradycję z nowoczesnością. Jest miejscem, gdzie starożytne zamki, kamienne domy i wieże, wspaniałe meczety i minarety przeplatają się z nowoczesnymi hotelami, teatrami i pełnymi splendoru wieżowcami przypominającymi te w Dubaju czy Hongkongu.
Nasz gość - Nijat Alizade jest muzułmaninem, podobnie jak 97% jego rodaków z Azerbejdżanu. Swoją osobą dowodzi, że nie wszyscy wyznawcy Mahometa są terrorystami. Wielu naszych uczniów przekonało się, że choć dzielą nas granice, geograficzne odległości i religia, to w rzeczywistości mamy wiele wspólnych zainteresowań, podobne gusta i smaki. Cieszymy się, że kolejny raz AIESEC przybliżył nam świat i pomógł nam przełamać stereotypy. To niecodzienna wartość!