Co roku, 12 kwietnia obchodzony jest Dzień Kosmonautyki, dla upamiętnienia pierwszego lotu człowieka w Kosmos, który odbył się w 1961 roku. W tym dniu i w dniach następnych krótkofalowcy często nadają radiowo z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) obrazy skierowane do społeczeństwa na Świecie. W tym roku były to obrazy przygotowane przez ARISS Europa, a zaprojektowane i wykonane w Polsce. Ich tematyka nawiązywała do rozpoczętych 40 lat temu międzynarodowych załogowych lotów kosmicznych w ramach programu Interkosmos. Polskim kosmonautą w tym programie był Mirosław Hermaszewski, który swoją kosmiczną podróż odbył również 40 lat temu – w dniu 27 czerwca 1978 roku.
Należy pamiętać, że to nie jedyny polski akcent kosmiczny. Wielu Polaków, począwszy od Mikołaja Kopernika, którego rocznicę śmierci obchodzimy w tych dniach (21 maja), przyczyniło się do eksploracji Wszechświata. Spoglądanie w niebo, to bliskie oraz bardzo dalekie, aby je poznawać, to nie tylko obserwacje z Ziemi, lecz również zaawansowane technologie, budowa teleskopów i radioteleskopów, to również astronautyka. W wielu przypadkach jest to możliwe dzięki polskim naukowcom i inżynierom, którzy projektują i konstruują urządzenia dla potrzeb różnych misji kosmicznych. Ostatnim takim wydarzeniem jest rozpoczęta przez NASA, zaledwie kilka dni temu, nowa misja - InSight, która jako pierwsza w historii ma zbadać głębokie wnętrze Marsa. Badania te nie byłyby możliwe bez urządzenia „Kret HP3”, zaprojektowanego i zbudowanego przez polską firmę. Nigdy wcześniej Polacy nie odpowiadali za tak duży i istotny element misji kosmicznej.
Aby poznać i przybliżyć osoby oraz wydarzenia związane z udziałem naszych rodaków w eksploracji Kosmosu, zapraszamy do udziału w konkursie historyczno-plastycznym, którego pomysłodawcą jest dr Armand Budzianowski. Uroczyste podsumowanie i rozstrzygnięcie ma nastąpić w dniu 19 czerwca 2018 w Kole, kilka dni przed okrągłą rocznicą lotu naszego rodaka w Kosmos.
Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły „ZAP – Edukacja” jest partnerem organizacyjnym tego wydarzenia. Zapraszamy na stronę internetową konkursu: https://ariss.pzk.org.pl/polacyikosmos/
Sławomir Szymanowski