Astronomia, fizyka i radioamatorstwo – to trzy pokrewne dziedziny, to trzy obszary wiedzy, które pozwalają nam sięgać w niedostępne dla ludzkich zmysłów miejsca naszego wszechświata.
Mistrzem w przeczesywaniu falowych przestworzy okazał się Filip Tomczyk z klasy 3i1. Wykorzystując zdolności konstruktorskie zbudował radioteleskop, który posłużył mu do zmapowania neutralnego wodoru - pierwiastka wypełniającego - w bardzo subtelny sposób - przestrzenie naszej galaktyki, dzięki czemu jesteśmy w stanie unaocznić sobie strukturę spiralną Drogi Mlecznej. Swoje pomiary, badania i analizy Filip zaprezentował na LXV Ogólnopolskim Seminarium Astronomicznym w Grudziądzu, wygrywając rywalizację z dwudziestoma innymi uczestnikami z całej Polski.
Od wielu lat uczniowie naszej szkoły biorą udział w astronomicznych spotkaniach grudziądzkich, zgłębiając wiedzę oraz poznając wielu miłośników gwiezdnych przygód. W tym roku Filipowi towarzyszyła grupa 25 kibiców z naszej szkoły. Oprócz interesujących wykładów, które były główną częścią seminarium, uczniowie wzięli również udział w pokazach w planetarium oraz obserwowali plamy słoneczne. Olbrzymią atrakcją było również zwiedzanie pięknego, starego Grudziądza. Wśród ceglanych spichlerzy, murów obronnych, w blasku światła odbijającego się w wodach Wisły czuć było ducha dawnych koszarowych czasów, a przede wszystkim wielkość umysłu wybitnego astronoma i ekonomisty – Mikołaja Kopernika.
Po trzech dniach emocji i wrażeń, w poszukiwaniu kolejnych przygód, odwiedziliśmy przepiękne polskie miasto – Toruń. Powrócił motyw Kopernika, kolejnych ruin, tym razem - murów obronnych oraz słonecznych spacerów brzegiem Wisły. Niewątpliwie pierwsze miejsce Filipa to największy sukces w dziedzinie astronomii w dziejach naszej szkoły, ale jeszcze ważniejsze są emocje i więzi, jakie powstały wśród uczestników, bardziej lub mniej zainteresowanych astronomią, podczas spotkań, rozmów, zabaw i po prostu „bycia razem”. Do zobaczenia na LXVI "omsie", za rok.
Filip zdobył główną nagrodę - teleskop w systemie Newtona na montażu Dobsona o średnicy zwierciadła 8 cali. Fundatorem głównej nagrody był partner strategiczny XLV OMSA - Polska Agencja Kosmiczna.
Danuta Połomska