Pani Justyna Ibron i pani Anna Mrowińska, nauczycielki języka niemieckiego Zespołu Szkół Technicznych wraz z kilkoma germanistami z ostrowskich szkół, odbyły w terminie od 3.06. do 8.06.2019 r. tygodniowy staż w Berlinie w ramach programu Erasmus+ - Edukacja szkolna akcja Mobilność kadry. Organizacją wysyłającą był Powiat Ostrowski, natomiast przyjmującą did deutsch – institut w Berlinie.
Uczestnicy projektu brali udział w zajęciach dla germanistów, których celem było zdobycie nowych, praktycznych doświadczeń w procesie nauczania języka niemieckiego, poprawienie jakości nauczania i uczenia się, a także motywowanie do nauki często nielubianego przez uczniów języka niemieckiego. Zajęcia odbywały się od 9.00 do 16.15, były bardzo różnorodne. Kurs, który prowadziło wielu trenerów językowych i wykładowców dotyczył zarówno dydaktyki i metodyki nauczania, a także historii Berlina, realio- i kulturoznawstwa, literatury oraz teatru. Zajęcia odbywały się warsztatowo, co wymagało dużego zaangażowania wszystkich uczestników.
Po zajęciach strona niemiecka przewidziała dla uczestników kursu bogaty program kulturalny. Nauczyciele korzystając z perfekcyjnej komunikacji miejskiej, zwiedzali Berlin i jego najciekawsze miejsca, zagłębiali się w historię Muru Berlińskiego, odwiedzili muzeum figur woskowych Madame Tussauds oraz zobaczyli niezwykły festiwal – Karnawał Kultur - odzwierciedlający różnorodność mieszkańców największego niemieckiego miasta, którego centrum zamieniło się w jedną, wielką, kolorową imprezę.
Program stażu i jego cele zostały zrealizowane w stu procentach. Oprócz poszerzenia wiedzy i pogłębienia kompetencji zawodowych, nauczyciele mieli okazję poznać kulturę, realia życia codziennego, obyczaje i język potoczny mieszkańców Berlina. Dzięki programowi Erasmus + uczestnicy zaktualizowali i odświeżyli swój język niemiecki, mieli możliwość poznania różnych źródeł pomocy dydaktycznych, które z pewnością wykorzystają przygotowując ciekawe lekcje języka niemieckiego. Każdy uczestnik znalazł coś dla siebie, niektórym spodobało się zastosowanie dramy w nauczaniu języka obcego, innym praca z filmem, który może pomóc w przekazywaniu wiedzy na temat niemieckiej kultury, historii i mentalności społeczeństwa. Inni zachwycili się zastosowaniem aktualnej muzyki, która przełamuje schematy i daje nowe możliwości pracy z językiem.
Pobyt w Niemczech i udział nauczycieli w świetnie przygotowanych warsztatach poprawi niewątpliwie jakość ich pracy, uatrakcyjni lekcje języka niemieckiego, co zmotywuje uczniów do nauki tego języka.
Anna Mrowińska