We wrześniu, jak co roku klasy energetyki odnawialnej uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych, w przedsiębiorstwach produkujących energię elektryczną i cieplną z odnawialnych źródeł energii.
Najpierw klasy II i III udały się na Farmę fotowoltaiczną do Ostrzeszowie, gdzie od pięciu lat działa jedna z największych tego typu inwestycji w Polsce, o mocy 2MW wytwarzanej przez ponad 8000 modułów PV.
Następnie uczniowie gościli w Biogazowni rolniczej w Szklarce Myśliwskiej. Tam mieli możliwość przyjrzeć się procesowi technologicznemu wytwarzania biogazu w procesie fermentacji metanowej, a następnie jego spalania w celu wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej. Oprócz tego uzyskali cenne informacje dotyczące procesu budowy, procedur przekazywania do eksploatacji i przeglądów technicznych oraz opłacalności tego typu obiektów.
Klasy III i IV pojechały z kolei do Geotermi Uniejów, gdzie ciepło wnętrza ziemi w postaci wód wydobywanych z głębokości 2000m jest wykorzystywane nie tylko przez słynne uniejowskie Tremy, ale również do ogrzewania miasta a nawet podgrzewania alejek w parku czy boisk piłkarskich. Zajęcia w ciepłowni geotermalnej współpracującej z kotłami na biomasę oraz ekologiczną elektrownią pokazują w jaki sposób można prowadzić ekologiczną gospodarkę energetyczną, tak aby miasto mogło szczycić się mianem uzdrowiska.
Ostatnim punktem programu była Elektrownia wodna o charakterze przepływowym, o mocy 5MW, zbudowana na prawym brzegu Warty przy zaporze na zbiorniku Jeziorsko,. Zapora o wysokości 20m i długości prawie 3km pod względem pojemności przebija nawet zaporę w Solinie.
Andrzej Majer